Athe Sam! – ismét a Gödörben
„Természetesnek tartjuk azt, hogy minden ember egyenlőnek teremtetett”. Ez a Martin Luther King idézet a jelmondata és üzenete a negyedik „Athe Sam! – Itt vagyunk!” Roma Összművészeti Fesztiválnak. Az egy héten át tartó fesztivált 2010. május 31 és június 6 között rendezik meg Budapesten, az Erzsébet téri Gödör Klubban.
Az Athe Sam jelentése cigányul: Itt vagyunk! És ez a két szó az egyhetes fesztivál lényege: Itt vagyunk, a roma művészet, a cigány kultúra minél több arca, minél több művészeti ágban – a lehető legmagasabb színvonalon. A Gödör sokszínű, nyitott közönségét és minden más érdeklődőt várják a rendezők.
Az Athe Sam! célja, hogy a művészet eszközeivel teremtsen kereteket az interkulturális párbeszédnek, és hozzájáruljon a hétköznapi félreértések csökkentéséhez és a kölcsönös elfogadáshoz . A tolerancia alapköve az ismeret. Amit nem ismerünk, azt sokszor elutasítjuk, esetleg félünk tőle. A fesztiválon sor kerül roma és nem roma találkozásokra, ismeretségek köttetnek, miközben a roma kultúrát is behatóbban megismerheti a közönség. A szervezők reményei szerint programjukkal hosszú távon hozzájárulhatnak a roma társadalommal kapcsolatos negatív sztereotípiák leküzdéséhez. Szeretnék elősegíteni a cigányság pozitív image-váltását. Emellett nagyon fontos törekvésük, hogy a különböző cigány csoportok között is kialakuljon a kulturális dialógus, és megismerjék, elfogadják egymás kultúráját.
A fesztiválon kiemelt helyet kapnak a zenei programok: az autentikus zene mellett a legkülönfélébb zenei irányzatok (folk, jazz, hip-hop, stb) hallhatók. Az európai cigány zene egy-egy szeletét külföldi zenekarok hozzák el hozzánk. A tehetségkutató program által fiatal művészek is bemutatkozhatnak.
A fesztiválon a hazai zenei élet színe-java már megfordult, de idén először érkezik a fesztivál meghívására valódi világsztár, Chico, a legendás Gypsy Kings egykori alapítója és frontembere, társzerzője olyan világszerte ismert slágereknek, mint a „Bamboleo”, „Djobi,Djobi” és a „Ben Ben Maria”. Az UNESCO békekövete, Djeloul Bouchikhi, alias Chico, és zenekara a Chico & The Gypsies (ES/ Rumba Catalana) most 14 év után újra Magyarországon.
A 2010 évi Athe Sam Fesztivál minden eddiginél színesebb és nívósabb programkínálattal várja majd a látogatókat.
Idén új együttműködések indultak a tolerancia jegyében. A 2010-es Athe Sam több hazai és külföldi összművészeti fesztivállal működik együtt a tolerancia értékének további erősítése érdekében. A Bánki-tó fesztivállal alakult ki eddig együttműködés, de az Athe Sam ideje alatt találkozni fognak egymással a programba eddig beemelt többi fesztivál szervezői is: Balkan Traffik, IRAF, Magyar Dal Napja.
Az Athe Sam és a Bánki-tó fesztiválok egymással együttműködésben szerveznek workshopokat, beszélgetéseket, koncerteket, irodalmi, színházi alkotásokat, táncházakat, filmvetítéseket és kiállításokat, egyfajta folyamatosságot és egységességet adva így a toleranciáról való gondolkodásnak.
Zenei program
Chico, a legendás Gypsy Kings egykori alapítója és frontembere, társzerzője olyan világszerte ismert slágereknek, mint a „Bamboleo”, „Djobi,Djobi” és a „Ben Ben Maria”. Több mint 30 aranylemez, és 10 platinalemez fémjelzi nevét.
A fesztivál megnyitójáról idén is különleges produkció gondoskodik, Roma Legenda címmel az első roma musical kerül bemutatásra, melyet a méltán világhírű Varga Gusztáv írt és rendezett.
A fesztiválon fellép az ugyancsak világhírnévvel büszkélkedő Snétberger Ferenc és zenekara.
A népszerű romazenészekből álló Olah Gipsy Allstars, a legmagasabb színvonalon prezentálja az oláh muzikális hagyományokat. A tizenöt főből – énekesekből, zenészekből, táncosokból – álló zenekar előadása semmihez sem hasonlítható élmény, igazi unikum sok energiával.
A további zenei programokat is rendkívül színesek, autentikus oláhcigány, beáscigány folkzenekarok, jazz, és megannyi műfaj képviselteti magát. Elsődleges szempontja a szervezőknek – a színvonal mellett – az volt, hogy olyan zenekarokat, előadókat hívjanak meg, akik a korábbi fesztiválokon nem léptek fel, illetve idén valamilyen aktualitással bírnak.
A tavalyi év sikerei után idén is kiemelten nagy hangsúlyt kíván a fesztivál fektetni a fiatal tehetségek felkutatására, bemutatására. A korábbi menetrend szerint pályázat útján kerülnek kiválasztásra a produkciók, akik pályafutását a fesztivál után is igyekszik a Gödör Klub szemmel tartani és lehetőségeihez képest egyengetni.
- A teljes program: itt olvasható!

















