Nem hagyják dolgozni a romákat
Rendszeresen elzavarják az engedéllyel rendelkező roma kereskedőket azokról a területekről, ahol a legtöbb roma él – állítja Horváth Gyula lufiárus. Szerinte szinte lehetetlen a nagy rendezvényekre roma kereskedőként bekerülni.
A szerencsi Csokoládéfesztiválról idén is elküldték Dósa Andrást és a lányát, pedig volt engedélyük. „Tavaly hangosan lecigányozott a rendező, de miután bemutatkoztam neki, megkért, hogy ne jelentsem fel. Megígérte, hogy jövőre engedélyezik az árusítást, de ebből nem lett semmi” – mondta Dósa András. A tavalyi bemutatkozáskor ugyanis kiderült, hogy a lecigányozott árus Mezőcsát fideszes önkormányzati képviselője, a helyi cigány önkormányzat elnöke. Őt és pedagógus lányát zavarta el a rendező, Hidegkúti Ákos, aki egyébként Szerencsen képviselő. Dósa András elmondta, idén állítólag egy háromtagú bizottság tagadta meg tőle a szerencsi ünnepen való árusítás lehetőségét. Ezután a rendezvény területétől nem messze álló társasház lakóitól, és az épület aljában működő üzletek tulajdonosaitól kért és kapott engedélyt. Erről írás is született, amelyben – mások mellett – a lakók igazolták, hozzájárultak ahhoz, hogy Dósa András és lánya árulhasson.
„Kis, fekete, bajuszos ember vagyok. Amikor meglátott a rendező, azt kiabálta: szó sem lehet róla” – meséli az árus. A rendező a helyszínről felhívta azokat, akik az engedélyt kiadták. Képviselőjük a telefonbeszélgetés végén szóban visszavonta az írásbeli engedélyt, ez után zavarták el apát és lányát.
Az RSK kérdésére Hidegkúti Ákos szerencsi önkormányzati képviselő, a Csokoládéfesztivál rendezője azt mondta, hogy ő nem küldött el senkit, csak annyit mondott, ha ott kipakolnak, akkor eléjük ültet más árusokat, és akkor náluk semmit nem vesznek majd. A rendező hozzátette: Dósáék tavaly sem kaptak engedélyt, mert be sem jelentkeztek, egyszerűen csak megjelentek a rendezvényen és kitették a portékájukat.
Dósa András lánya erre azt felelte, hogy mások is a helyszínen fizették ki a helypénzt, ők is ezt tették volna, de nem is ez volt a gond, hanem az, hogy „cigányoztak”. Idén viszont időben jelentkeztek, mégis elutasították őket. Hidegkúti Ákos szerint nem elég jelentkezni, mert ezután egy bizottság dönti el, hogy kik, milyen tevékenységgel vehetnek részt a rendezvényen.
Lakatos Sándor turai kereskedőt nemrég egy közeli település falunapjáról és búcsújáról zavarták el. „Kifizettük a helypénzt, de csak ott árulhattunk volna, ahol senki nem járt” – meséli az aszalt gyümölccsel és édességgel foglalkozó férfi. Miután megkérdezte, nem kaphatna-e közelebb helyet, a rendezők egyszerűen annyit mondtak, hogy „akkor össze lehet pakolni és haza lehet menni”, ezért aztán el is mentek. Lakatos Sándor azt tapasztalja, egyre többször fordul elő velük is, hogy hiába érkeznek meg egy-egy helyszínre, árusítani nem tudnak, és ilyenkor 100-150 ezer Ft (kifizetett helypénz, benzin, árubeszerzés, és az átlagos bevétel) esik ki a családi kasszából.
„Nagyobb rendezvényeken meg sem próbálok árusítani” – mondja Baranyi Ferenc, aki hétvégenként cukorkaárusítással próbál egy kis plusz pénzt szerezni a családjának. Van iparengedélyem, meg minden, de már csak olyan helyekre megyek, ahol ismernek.
Ahogy arról az RSK már korábban beszámolt, Horváth Gyula roma lufiárusnak a tiszaújvárosi 12. TVK Triatlon Nagyhét helyszíne mellől kellett elmennie, mert a második napon visszavonták az engedélyét. Az esemény főrendezője ezt azzal magyarázta, hogy a területet kizárólagos joggal adták ki egy cégnek, és tőlük kapta azt az információt, hogy Horváth Gyula engedély nélküli árusít. Ezért mondta neki, hogy menjen odébb. Arra az RSK már nem kapott választ, hogy az engedélyt másnap miért vonták vissza, és miért adták vissza a helypénzt a kereskedőnek. Az RSK beszámolója nyomán az egyik televízió híradója is megkereste a lufiárust, a vele készült riportot pedig látta Szombathely polgármestere, aki a kereskedő elmondása szerint, ezek után a Savaria rendezvényükre helypénz nélkül kínált helyet neki. Horváth Gyula szerint Magyarországon azokon a területeken ütközik falakba, ahol az átlagosnál több roma él, vagyis Borsod-Abaúj–Zemplén és Szabolcs–Szatmár–Bereg megyében. A roma kereskedő az elutasítások miatt az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) fordult, ahol megindult az eljárás.
„Egyre többen keresnek meg és mondják el, hogy hiába akarnak dolgozni, nem kapnak helyet, vagy miután megérkeznek a rendezvényre, és meglátják őket, visszavonják a kiadott engedélyüket”- mondta a roma kereskedő. Ennek szerinte nem lehet más oka, mint az érintett árusok származása. „Elegem volt ebből, ezért nyílt levelet küldtem a sajtónak, a parlamenti pártoknak, a miniszterelnöki hivatalnak, és mindenkinek, aki csak eszembe jutott” – mondta Horváth Gyula. A roma férfi felszólította a „Szemléletváltást! – az Összetartó Társadalomért Mozgalom” megalapítására a „paradigmaváltásért tenni akarókat”, és meghívta az alakuló ülésre az ügyben érintetteket, a „Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt” kitüntetésben részesült dr. Márkus Gábor sportvezetőt, valamint Kopcsó László Zoltán, Hejőpapi polgármesterét, hogy mások mellett legyenek ők is partnerei az összefogásban, az előítéletek felszámolásában. Horváth Gyula az RSK kérdésére elmondta, hogy tőlük eddig nem kapott választ, viszont egyre több kereskedő jelzi, hogy szeretne részt venni a mozgalomban.
Roma Sajtóközpont








