Karácsonyi ingatlanbukta
2010-12-17, péntek – Pénteken első fokon elvesztette a polgári peres eljárást az a törökszentmiklósi család, amely – ahogy azt a Roma Sajtóközpont korábban hírül adta – nyolc évvel ezelőtt lakást vett de a mai napig nem tudott abba beköltözni, sem az ötmilliós vételárat nem kapta vissza. Az ügyben eljáró Szolnoki Városi Bíróság elutasította a család keresetét, törölve tulajdonjogukat az általuk megvett ingatlanról. Ezen kívül összesen mintegy egymillió forint eljárási illetéket és perköltséget is kiszabott rá.
Törölte tulajdonjogát megvett lakásáról és összesen mintegy egymillió forintos perköltségre és illetékre is kötelezte pénteken az Ökrös családot első fokon a Szolnoki Városi Bíróság egy nyolc éve húzódó perben. „Bementem és egyszerűen csak a kezembe nyomták az ítéletet, nem volt semmilyen tárgyalás” – számolt be a Roma Sajtóközpont kérdésére a családapa a pénteki ítélethozatalról. Ökrös Kálmán elmondása szerint így családjának nyolc év után sincs egyelőre se lakása, se pénze, sőt még fizetnie is kell. A Roma Sajtóközpont birtokában lévő ítélet indoklása szerint a bíróság vitatta az adásvételi szerződés létét és kifizetését is. Mindezt annak ellenére, hogy a – bírósági irat szövege szerint is – Ökrösék bemutatták azt a pénzátvételi elismervényt, amelyen az ő, a lakás eladója és tanúk aláírása is szerepel. Ezt az iratok szerint az eljáró bíró ugyan elismerte „tényként”, ám csak közvetett bizonyítékként vette figyelembe, mert vitatta annak hitelességét. Ökrös Kálmán azt mondta: fellebbeznek a nem jogerős ítélet ellen.
Mint azt a Roma Sajtóközpont korábban megírta: Ökrös Kálmán még 2002. márciusában megvásárolta K. Mária törökszentmiklósi ingatlanát. Miután a lakás az asszony és élettársa közös tulajdona volt, ezért mindkettőjüknek nyilatkoznia kellett eladási szándékukról, amit meg is tettek – állítja a vevő. Ökrös Kálmán elmondása szerint azonban a szerződéskötés és fizetés időpontjában az eladók részéről csak K. Mária jelent meg, arra hivatkozva, hogy „élettársának elfoglaltsága van.” Ökrös Kálmán megbízott az asszony szavában, és egy átvételi elismervény fejében, készpénzben odaadta neki a lakás megbeszélt árát: négy és fél millió forintot. A nő ezután elvitte az ekkor még csak a vevő és általa aláírt szerződést. Majd visszajuttatta azt Ökröséknek úgy, hogy azon már szerepelt egy aláírás az élettárs nevével is. Ezután az Ökrös család kifizetett még majd félmillió forintot, amely az ingatlant terhelte tartozásként, és bejegyeztette saját nevére a lakást a földhivatalban.
A vevők és az eladók megállapodása szerint K. Máriáéknak egy hónap alatt kellett volna átadniuk a lakást Ökröséknek, ez azonban a mai napig sem történt meg. „A nő élettársa váratlanul felbukkant, kért még tőlünk 2 millió forintot azt állítva: ő nem írt alá semmilyen szerződést, és arról sem tudott, hogy az asszony eladta nekünk a lakást” – mesélte a Roma Sajtóközpontnak Ökrös Kálmán, aki ezután feljelentette a nőt a rendőrségen. Ökrös hozzátette: az ügy pikantériája, hogy az élettárs azóta is együtt él az asszonnyal, és nyolc éve nem akarnak kiköltözni a lakásból. A Szolnoki Városi Bíróság a 2002-es feljelentés után a kifizetett ötmillió forint sorsáról döntendő polgári perben azonnal elindította az eljárást. Ebben hozták meg a mostani ítéletet. „Jelentős kárt okozó csalás” vádjával azonban csak később indult büntetőeljárás. Abban a bírósági iratok szerint K. Mária azt vallotta: azért adta el Ökröséknek a lakást, mert erre „kényszerítette” a család. A büntetőügy iratai szerint azonban az asszony többször ellentmondásba keveredett, és olyan dolgokat állított, amelyeket nem követhettek el Ökrösék. A bírósági iratokból például kiderül: igazságügyi írásszakértők egyértelműen megállapították, hogy a nő által bemutatott „fenyegető levél” nem származhat Ökröséktől, annál valószínűbben magától az asszonytól. Az első fokon eljáró Szolnoki Városi Bíróság végül, 2008. február 29-én „kétséget kizáróan” bűnösnek találta, és két évre felfüggesztett, 11 hónapos börtönbüntetésre ítélte csalásért K. Máriát. Ezután a nő fellebbezett. Végül idén ugyan más bíró, de ugyanaz a Szolnoki Város Bíróság a büntetőperben jogerősen felmentette az asszonyt többek közt azzal, hogy a bizonyítékok alapján „vádlotti bűnösségét kétséget kizáróan nem lehetett megállapítani.” A polgári eljárás mostani ítélete alapján pedig már jogszerűen maradhat a nyolc éve „eladott” lakásban is.
S. Kállai Szilvia – Roma Sajtóközpont








