Nem hallgatták még ki a kemecsei tragédia szemtanúit
2011. január 7., péntek – Elhamarkodott és felelőtlen kijelentés vizsgálat nélkül azt állítani, hogy H. János természetes úton, keringési rendellenességben halt volna meg a kemecsei rendőrségi eljárás alatt – mondta Száva Vince. A Magyarországi Nemzeti- Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete (ÉKE) elnöke szerint a család akár fenyegetésnek is vehetné azt, hogy a rendőrségi szóvivő felelősségre vonást emlegetett rágalmazásért, amikor a szemtanúk azt mondták, nem ez történt.
Egyetlen szemtanút sem hallgattak ki, mégis azt állítja a rendőrség, hogy a december 26-án intézkedő rendőrök szakszerűen jártak el Kemecsén, a H. János halálával végződő eljárás közben – állítja Száva Vince. Az özvegy, miután segítséget kért a Magyarországi Nemzeti-Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülettől (ÉKE), feljelentést tett. Az ÉKE elnöke a Roma Sajtóközpontnak (RSK) elmondta, hogy szerinte több kérdés is tisztázásra vár, mert a rendőrök és a család állításai szöges ellentétben állnak egymással. Az intézkedést végignéző gyerekek, a férfi felesége és a közeli családtagok azt állítják, hogy az ágy alá bújt H. Jánost 3-4 percen keresztül elektromos sokkolóval bántalmazta az egyik rendőr, és már eszméletlenül húzták ki, majd vonszolták és tették be a várakozó sötétkék, rendőrségi felirat nélküli autó hátsó ülésére.
Ezzel szemben az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivői irodája már a tragédiát követő napon sajtóközleményben cáfolta, hogy elektromos sokkolót használtak volna a körözött H. János elfogása közben. Hozzátették, hogy a rendőrség jogi lépéseket tesz a rágalmazókkal szemben.
A Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Fülöp Gergely szerint H. János a kocsiban lett rosszul, ezért a rendőrök – a mentők kiérkezéséig, Nyíregyháza határában – megpróbálták újraéleszteni. A 49 éves férfi a mentőben, az előzetes igazságügyi boncjegyzőkönyv szerint természetes úton, keringési rendellenességben halt meg.
Az Országos Mentőszolgálat közleményében ugyanakkor az szerepel, hogy Nyíregyháza belterületének egyik utcájába hívták őket. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és pr-igazgatója elmondta, hogy a rendőrök a gépkocsijuk mellett egy 50 év körüli férfi újraélesztését kezdték meg, a percek alatt kiérkező mentők több mint fél órán át folytatták azt, de nem jártak sikerrel.
Száva Vince szerint elhamarkodott és felelőtlen kijelentés vizsgálat nélkül azt állítani, hogy az intézkedő rendőrök szakszerűen jártak el. Hozzátette, hogy a mentőszolgálattól már megkapták az orvosi jelentést, a további leletek beszerzése pedig folyamatban van. „H. János erős, egészséges ember volt, akiről igen nehéz elképzelni, hogy négy rendőr láttán infarktust kapott volna. Vagyon ellen elkövetett bűncselekmények írhatók a számlájára, de ezekért egy év négy hónap börtönbüntetéssel kellett volna fizetnie, nem pedig az életével” – mondta Száva Vince. Az ÉKE elnöke kérte a nyomozó hatóságot, hogy hallgassák ki a szemtanúkat is, és úgy tudja, hogy erre tizedikén, hétfőn fog sor kerülni. Szilágyi László, a Szabolcs–Szatmár-Bereg megyei főügyészség szóvivője a RSK-nak elmondta, hogy várják az orvos-szakértői szakvéleményt, és annak ismeretében döntik el, hogy mikor van szükség tanúk meghallgatására. A Nyíregyházi Nyomozó Ügyészség hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt kezdte meg az eljárást. H. Jánost január hetedikén temették, Kemecsén.
S. Kállai Szilvia, Roma Sajtóközpont








