Véleményük még lehet
2011. január 7., péntek – Felháborítónak, indokolatlannak és súlyos visszalépésnek tartják a hazai országos kisebbségi önkormányzatok elnökei a január elsején hatályba lépett jogalkotási törvény azon szakaszát, amely megszűntette szinte minden területen a kisebbségi önkormányzatok egyetértési jogát. A kisebbségi ombudsman az Alkotmánybírósághoz fordult.
Már leginkább csak véleményt mondhatnak az országos kisebbségi önkormányzatok, mert a január elsején hatályba lépett jogalkotásról szóló törvényben megszűntették az egyetértési jogukat. A jogalkotók szerint ugyanis ez alkotmányellenes volt – áll a kisebbségi ombudsman sajtóanyagában. Ezzel elvesztették azt a lehetőséget, hogy megvétózhassák azokat a készülő jogszabályokat, amelyek hátrányosan érintenék az általuk képviselt közösségeket. Azt, hogy milyen területeken élhettek eddig az országos kisebbségi önkormányzatok az egyetértési jogukkal, az többek között a módosított kisebbségi törvényben van felsorolva. Egyedül a közoktatási törvény szerint van továbbra is lehetőségük arra, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségi óvodákat, illetve az iskolákat érintő oktatási, nevelési irányelvekbe beleszólhassanak.
Kállai Ernő kisebbségi ombudsman a Roma Sajtóközpontnak (RSK) elmondta, hogy úgy tűnik, az Országgyűlés a jövőben csak az Alkotmányban jogalkotó jogkörrel felruházott szerveknek akar egyetértési jogot biztosítani, és pontosan nem tudják még, milyen mértékben csorbul a jogalkotási törvényből kiiktatott egyetértési jog. A nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa a bizonytalan helyzet és a kisebbségi közösségek tiltakozása miatt az Alkotmánybírósághoz fordult, és alkotmányértelmezést kért. „Tudni szeretnénk, hogy milyen módon illeti meg, ha megilleti egyáltalán az országos kisebbségi önkormányzatokat a részvétel a kisebbségi közösségeket érintő jogalkotásban”- mondta Kállai Ernő.
Nem lepődtünk meg, minden jel arra utal, hogy 2014-ben már kisebbségi önkormányzatok sem lesznek – válaszolta az RSK kérdésére az Országos Cigány Kisebbségi Önkormányzat szóvivője. Ifj. Bogdán János szerint mára feleslegessé vált mindenféle kisebbségi politikai vélemény vagy kommentár.
Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata elnöke szerint súlyos visszalépés az egyetértési jog visszavonása. Véleményüket, amely szerint ez a helyzet „téves jogértelmezésen” alapul, eljuttatták az Alkotmánybírósághoz.
Felháborító, 1995 óta még nem fordult elő, hogy a magyar kormány ne legyen kíváncsi az országában élő kisebbségekre, és etnobizniszre hivatkozva csorbítsák a jogainkat – véli Koranusz Laokratisz, a Görög Országos Önkormányzat elnöke.
A Magyarországi Románok Országos Önkormányzata elnöke, Kreszta Traján azt mondta, hogy a szerzett jogaikat vették el, így már nem tudják megvédeni a saját intézményeiket.
Roma Sajtóközpont, RSK








