Átlátható pályázatok és több pénz a kisebbségeknek
2011. március 28., hétfő: — Átlátható pályázati rendszert és több pénzt ígér a kormány a hazai kisebbségeknek. A Wekerle Sándor Alapkezelő átvette a Nemzeti és Etnikai Közalapítvány feladatait, és az egyházi-, nemzetiségi-, kisebbségi-, civil-, valamint a társadalmi felzárkóztatással kapcsolatos pályázatok kezelését.
Új, átlátható pályázati rendszert dolgozott ki a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága a hazai nemzetiségek támogatására a Wekerle Sándor Alapkezelő bevonásával — közölte hétfőn a nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Latorcai Csaba azt mondta, hogy a pályáztatás egyszerűbb, hatékonyabb és eredményesebb lesz, és az idén körülbelül tíz százalékkal több jut a hazai kisebbségek támogatására. Tavaly nagyjából 670 millió forint volt ez az összeg, míg idén több mint 730 millió lesz.
Hidas János, a Wekerle Sándor Alapkezelő főigazgatója azt hangoztatta, hogy a legfontosabb feladatuk a közpénzekkel való felelős gazdálkodás és a hatékony pályázati rendszer működtetése. Hidas János beszámolt arról is, hogy a múlt héten döntött a kormány a Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány megszüntetéséről. Az átvilágítás után kiderült, hogy a pályázati rendszer bonyolult és átláthatatlan volt, a döntéshozatal lassú és költséges, ezért a közalapítvány feladatait az alapkezelő veszi át. A nemzetiségi sajtó támogatásáról annyit mondott, hogy az normatív módon épül majd be az országos kisebbségi önkormányzatok állami költségvetési támogatásába.
Roma Sajtóközpont
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium költségvetésében 732,5 millió forintot irányoztak elő a kisebbségpolitikai tevékenység támogatására. Ebből a legnagyobb tétel a kisebbségi vegyes bizottsági vállalások támogatására elkülönített 150 millió forint, a sorban utána következik a kulturális kezdeményezések támogatása, majdnem 130 millió forinttal. A nemzetiségi civil szervezetek számára 125 millió forintot, a roma intézmények támogatására ennél öt millió forinttal kevesebbet különítettek el. A nemzetiségi ösztöndíjakra tízmillió forint jut majd, az anyaországi pedagógus továbbképzésekre ennek a duplája.








