Elveszhet a segélyre szánt pályázati pénz
2011. március 29., kedd — A Magyarországi Cigányokért Közalapítvány átszervezése veszélybe sodorhatja a Phralipe Független Cigányszervezet programját, és vele azt a pályázaton nyert nyolc és félmillió forintot, amellyel a romák ellen elkövetett támadássorozat túlélőit segítenék. A Phralipe a pénzből lakást vásárolna a fedél nélkül maradt családtagoknak. Az áldozatok hozzátartozói már januárban megállapodtak az eladókkal a lakásvásárlásról, de a pályázati támogatás azóta sem érkezett meg a Phralipe számlájára, az eladók türelme pedig egyre fog.
Veszélybe került a Phralipének az a programja, amellyel a romák ellen elkövetett támadássorozat túlélőit segítenék — tudta meg a Roma Sajtóközpont (RSK) Daróczi Ágnes alelnöktől. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), valamint a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány (Macika) januárban meghirdetett pályázata nyolc és félmillió forintot szánt azoknak a megsegítésére, akik hajlék nélkül maradtak az őket vagy a rokonaikat ért támadások után. A pénzt a Roma Integráció Évtizede Program tavalyi állami költségvetési támogatásából különítettek el, a feladat végrehajtására a Phralipe Független Cigány Szervezet kapott meghívást.
Négy helyszínen, Nagycsécsen, Alsózsolcán, Piricsén és Tiszalökön segít a Phralipe a támadások túlélőin — közölte Daróczi Ágnes, aki szerint nyomorogó és rendkívül szegényes, egészségtelen körülmények között élő emberekről van szó. Őket vagy befogadták a tragédia után a rokonok, ismerősök, vagy albérletben húzzák meg magukat. A pályázati támogatásból kétmillió forint jutna egy-egy családra, amiből talán használt lakást lehetne venni. Van, aki emeletráépítésre költené a segélyt, de ehhez még mások támogatására is szükség lenne. A Phralipe ajtót, ablakot, faanyagot és betont kér az adakozó kedvű építőipari cégektől.
A nyolc és félmillió forintos támogatásról már régen döntöttek, de a pénz nem érkezett meg a Phralipe számlájára. Daróczi Ágnes emlékeztetett arra, hogy a támogatási szerződés aláírásához a családoknak előzetes adásvételi szerződést kellett kötniük az eladókkal, ezen kívül csatolták a helyi önkormányzat nyilatkozatát arról, hogy a helyhatóság saját erőből nem tudja megoldani a lakásproblémájukat. Mivel eddig egy fillért sem kaptak az ígért pályázati pénzből, nem tudnak fizetni, és félő, hogy az eladók visszalépnek. Egyikük április közepéig szabott határidőt a lakás vételárának kifizetésére, különben másnak adja el az ingatlanát.
A Macikánál zajlik az átadás-átvétel, ezért akadoznak a kifizetések – tudta meg az RSK a közalapítvány egyik névtelenséget kérő alkalmazottjától. A szervezet feladatait a Wekerle Sándor Alapkezelő veszi át, mert a kormány, amikor felülvizsgálta az általa létrehozott közalapítványok, alapítványok működését, döntött – többek közt – a MACIKA megszüntetéséről.
Májusban a Phralipe nemzetközi újjáépítési akciót indított a legnagyobb németországi roma szervezettel, a Német Szintik és Romák Központi Tanácsával (Zentralrat Deutscher Sinti und Roma) közösen a roma gyilkosságok helyszínén, Kislétán, Tatárszentgyörgyön, és Tiszalökön. December 10-én, az Emberi Jogok napján pedig a Romano Instituto, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus kortárs képzőművészek felajánlásából szervezett kiállítást és jótékonysági árverést az áldozatok családjainak támogatására. Összesen 39 alkotást ajánlottak fel, ebből 17 kelt el – összegezte az eredményt Daróczi Ágnes. Közben a Facebookon is gyűjtés indult: „A Csorba család karácsonya” nevű csoport azután alakult, hogy megjelent a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság áldozatainak családtagjairól szóló riportunk. Az egyik, neve elhallgatását kérő alapítótól megtudtuk, hogy harminc aktív segítőjük van, a „lájkolók” száma ennek körülbelül az ötszöröse, és ezen kívül is sokan segítenek, bár nem lépnek be a csoportba. Az interneten alakult közösség eddig Tatárszentgyörgyre, Alsózsolcára, Piricsére és Tiszaeszlárra vitt adományokat.
Roma Sajtóközpont








