„Éljen Krisztus Király!”
Ezzel a mondattal halt mártírhalált a legenda szerint Ceferino Gimenez Malla, aki egyben névadója is a felszentelt Boldog Ceferino cigány lovagrendnek. A lovagok főbb célkitűzései között szerepel a keresztény hit erősítése, a cigány kultúra ápolása, a szegények, különösen a roma rászorulók segítése, a cigányság és a történelmi egyházak közötti kapcsolat erősítése.
2011. május 4-én megalakult a Boldog Ceferino lovagrend, tíz taggal. Ezek között megtalálható Pisont István, egykori válogatott labdarúgó, Kháli Horváth Kálmán előadóművész, kommunikációs szakember, valamint Balogh József zenész, a Kalyi Jag együttes alapító tagja is. A lovaggá szentelési ceremóniát Mátraverebély–Szentkúton, dr. Beer Miklós, váci megyés püspök celebrálta. A lovagrend világi fővédnöke Habsburg Albert József főherceg.
Boldog Ceferino Gimenez Malla vértanú az első cigány ember, akit boldoggá avatott a katolikus egyház. Ceferino 1861. augusztus 26-án született egy vándor életmódot folytató, cigány lókereskedő családban. Roma hagyományok szerint nősült, amelyet templomban is szentesített. Egy ízben lopás vádjával börtönbe zárták. Ott fogadalmat tett a Szűzanyának, hogy ha kiszabadul, térden állva zarándokol el az egyik kegyhelyre. Ártatlansága hamarosan tisztázódott, és miután kiengedték, teljesítette fogadalmát. Mélyen vallásos életet élt, naponta járt misére, rendszeresen imádkozott. Felesége halála után a ferences rendbe is belépett. A legenda szerint a felkelőknek arra a kérdésére, hogy van-e fegyvere, azt felelte: „Igen, van”, és egy rózsafüzért vett elő. Bebörtönözték, majd két hét múlva, ítélet nélkül a papokkal és más világi hívőkkel együtt 1936. augusztus 9-én hajnalban kivégezték. Ceferino valószínűleg nem akart hős lenni, csak hitben élt, imádkozott, és segített lelkiismerete, tudása szerint, ahol lehetősége volt. Hite és segítőkészsége elismeréseként 1997-ben, II. János Pál pápa 40 ezer ember színe előtt boldoggá avatta.
A lovagrend tagjai Ceferinót szentként tisztelik, és útjuknak választották példája követését. Hisznek abban, hogy Magyarországon a cigányok és a nem cigányok közötti problémákat a hit és a szeretet segít megoldani – vélekedik Pintér Szabolcs, a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság tanácsadója. A lovagrendnek nem csak cigányok lehetnek a tagjai. Végzettségtől vagy foglalkozástól függetlenül bárki beléphet. Ehhez önmegtisztulást, őszinte, személyes önvizsgálatot és egyéves próbaidőt kell azonban kiállniuk – fogalmazott Pintér. A tanácsadó szerint a lovagrend tagjainak fontos, hogy értéket tudjanak felmutatni és magyarként, cigányként, keresztény emberként tegyenek a cigányság és a többségi társadalom együttéléséért.
Mítosz

















