Európa bor-iránytűjének nevezi a Vinagora nemzetközi versenyt a szakma krémje. Idén talán minden eddiginél nehezebb – de egyben szebb – volt a bírák munkája, hiszen annyira sokfélék és sokszínűek, egytől egyig szinte remekművek voltak a világ legkomolyabb adottságú bortermelő területeiről küldött minták. Maga a megmérettetés három napon át tartott június közepén. Szombaton azonban már mindenki belekóstolhat ezekbe a csodákba: a versenyen indított több mint 500 borral találkozhat az, aki ellátogat a 12. Vinagora Gálára. A legizgalmasabb játék az, hogy a nemzetközileg is elismert borainkat összehasonlíthatjuk a világ szinte valamennyi nagyágyújával.
A legjobb hír persze az, hogy a hazai italok egyre-másra csodálatos eredményeket érnek el, és az, hogy ezt a rangos nemzetközi versenyt éppen Magyarország rendezhet meg. Így aztán egyre többen győződhetnek meg arról, amit mi már régen mondunk: a magyar borok a világ legjobbjai között vannak. Aki még nem tudná, azért, mert sokszínűek, és vannak olyan fajták, amelyek itt mutatják a legszebb arcukat.
És miről is beszél majd a szombati gálán a sok meghívott neves borász? Természetesen szőlőről, termőföldről, gazdaságról, és azokról a szép eredményekről, amelyek miatt egyre jobban felfigyel ránk a világ. Közben persze folyamatosan lehet kóstolgatni a versenyre nevezett borokat: összehasonlítani a nagyaranyérmest a másik nagyaranyassal, a chileit a villányival, a szekszárdit a bordeaux-ival.
Mi biztosan ott leszünk a 12. Vinagora Gálán, szombaton, július 2-án a Boscolo New York Palota Konferenciaközpontjában, ahová délelőtt tíztől este nyolcig várják az érdeklődőket. Az eseményről és az eredményekről nemsokára beszámolunk.
Négy fal között
Foci és az ökölvívás - ez az a két sportág, amelyben a roma fiatalok kiemelkedő eredményt szoktak elérni. Filmünkben azonban egy másik sportágról lesz szó. Talán ma még furcsán hangzik, hogy egy pesti civil szervezet cigány diákokat karol fel, és tanít fallabdázni. Heti három alkalommal tartanak edzést, és fizetnek minden további költséget, beleértve a felszerelést is. A gyerekek többsége a nyolcadik kerületben él, és céljuk, hogy edzőjükhöz hasonlóan bajnokok legyenek.
Az élő múzeum – Szomolyai pinceház
Szomolya község a Bükkalja lankái között, a Kánya patak völgyében fekszik, bár csak Egertől 20 kilométerre, de Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A közeli dombok kőzete a mészkőre rakódott vulkáni hamuból és porból keletkezett, mely az évezredek során riolittufává alakult át. A jól megmunkálható építőanyag tette lehetővé a 18. században a helyi parasztoknak, hogy borospincéket faragjanak a hegyoldalba – de a szomolyai szőlőtermesztésről és borkészítésről még esik elég szó. Később a pincék mellé lakásokat is vájtak a hegyoldalba, majd ólakat, istállókat is, ahol az állatokat tartották. A barlanglakásnak rendkívül sok az előnye. Először is télen-nyáron egyforma a hőmérséklete. Ezt látogatásunk alkalmával tapasztaltuk is, nagyon kellemes hűvös van odabent, a mostani elviselhetetlen kánikulában is. Azonkívül jól beolvadnak a környezetbe, ezért háborúk idején az ide menekült falubeliek biztonságban érezhették magukat.
Etyeki keményvonal | A Kertész Családi Pincészet
Kertész Zoltánnal beszélgetve azt érzi az ember, hogy határtalan a lendülete, és képtelen megalkudni, ha komoly minőségű bor előállítása a tét. Ráadásul határozott elképzelései vannak a borvidék lehetőségeit és jövőjét illetően. Borait kóstolva pedig megbizonyosodhatunk arról, hogy a motiváltságot és szorgalmat komoly tehetség egészíti ki. Karakteres borok, csillogóak, tartalmasak, jól ihatók – igazi etyekik. Erről nemrégiben meggyőződhettünk az Ihatóbb Magyarországért Egyesület szakmai kóstolóján, a Váci utcai Paul’s bisztróban, ahol átfogó képet kaptunk a Kertész Családi Pincészet borairól, az alkotójuk bemutatásában.
Meglepetés Szent György-hegyről – 2HA merlot, 2010
Egy közelmúltban megrendezett merlot vakkóstolón, különleges karakterével minden szempontból kiemelkedett egy tétel. A levetkőztetése után sokunk számára meghökkentőek, voltak a borral kapcsolatos információk. A szőlő szempontjából borzalmasnak számító 2010 évben született, mégis komplex, egyedi karakterű, tartalmas és minden pillanatában vibráló, izgalmas bort alkotott a 2Ha Szőlőbirtok és pincészet tulajdonos-borásza, Török Csaba.
Spanyol kapcsolat – Vino Castillo
Mostanában rengeteget hallani arról, hogy a hazai borok rendkívül jók, egyediek, fejlődésük rohamos a világ reflektorfényében. Azonban fontos, hogy a magyar borokat összehasonlítsuk más, legfőképpen Európa bornemzeteinek boraival, felfogásával. Ők hogyan vitték annyira amennyire, mit tanulhatunk és profitálhatunk az európai bor nagyhatalmak sikeréből, és hogyan tudjuk bővíteni a szakmai ismereteinket a határainkon túl?