Egyhetes nyári egyetem integráció szakon
A Tom Lantos Intézet roma és nem roma főiskolai hallgatók számára egyhetes nyári egyetemet szervezett, melynek központi témája a roma integráció volt. Érintettek más lényeges és érdekes témákat, mint például a felsőoktatás és az ifjúságsegítés, de többnyire mindegyik témát lehetett kapcsolni az integrációhoz. A programok, az előadások rendkívül színesek voltak, és annyira interaktívak, hogy valóban elérte célját a gyorstalpaló integrációs előadássorozat, amely végig nagyon kellemes hangulatban telt a festői Egerben.
Először is Tom Lantosról és a róla elnevezett intézetről. A magyar származású Tom Lantos amerikai képviselő volt, és a kongresszus külügyi bizottságának vezetője. Ezt az intézetet az ő emléke előtt tisztelegve hozták létre, avatóját 2011 júniusában tartották. Vezetője dr. Izsák Rita, az ENSZ kisebbségi ügyekkel foglalkozó, független szakértője. Az intézet avatásán amerikai politikusok is felszólaltak, mint az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton, vagy elődje ugyanebben a munkakörben, Condoleeza Rice. A hazai politikai élet képviselői közül Orbán Viktor miniszterelnök, Martonyi János külügyminiszter, Balogh András volt nagykövet és az Európai Parlament alelnöke, valamint Tőkés László szólalt fel. Az intézet fő céljai: kutatásokat végezni a transzatlanti kapcsolatokról, a kisebbségek helyzetéről, az emberi és polgári jogokról, és a közép-európai történelmi megbékélésről.
A nyári egyetemet azért szervezték, hogy roma és nem roma fiatalok együtt vitassák meg az integrációval kapcsolatos témákat, a problémákat, és közösen, csapatként együttműködve keressék a lehetséges megoldásokat – mindezt tapasztalt szaktekintélyek, előadók közreműködésével.
A sorozat hetére estek a nyár melegrekord napjai. Ez olykor megnehezítette a koncentrálást, de az előadások olyan változatosak voltak, hogy felüdítettek még a kánikulában is. Tanulmányainknak az Eszterházy Károly Főiskola adott helyet, szállásunk pedig az Eger szívében lévő Dobó István térnél volt. Összesen tizennégyen vettünk részt hallgatóként; néhányan Budapestről, volt egri résztvevő, és érkeztek kistelepülésekről is. Elég hamar csapattá kovácsolódtunk, ez elősegítette a nyílt eszmecserét az előadások alatt és azon kívül.
Minden nap egy hosszabb, körülbelül két és fél órás előadást kaptunk délelőtt, és ugyanilyen terjedelmű volt a délutáni terhelés. Ezek közül némelyik külső helyszínen zajlott: alapítványokat látogattunk, és integrációs projektvezetőkkel tudtunk beszélgetni projektjeik kidolgozásáról, lebonyolításáról és sikerességéről.
Néhány gondolat a programokból:
A nyitó előadást Pető Andrea történész-szociológus tartotta a legégetőbb társadalmi problémákról. Ezek egyike a kirekesztés, vagyis Magyarországot majdnem mindenki úgy képzeli el, hogy kirekeszt belőle bizonyos csoportokat. Sok hallgatói reakció hangzott el, de mivel ehhez a kérdéskörhöz érdemben sok mindent nem lehet hozzátenni, arra tereltük a szót, vajon az Egyesült Államokban hogyan tudják olyan sokan mentesíteni felfogásukat a kirekesztéstől. Ezen a kérdésen el lehet gondolkodni a következő nyári egyetemig…
Délután ellátogatott hozzánk Makula György rendőr őrnagy, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Nagyon közvetlen és legalább ennyire hasznos beszélgetést folytattunk vele. Makula felvállalja cigányságát, de nem tartja lényegesnek. Elmondása szerint legtöbbször meg is feledkezik arról, hogy ő maga – vagy más – milyen nemzetiségű. Sőt azt sem szereti, ha mások szajkózzák ennek fontosságát. Ugyanis nem lényeges. Nekünk is azt tanácsolta, ami neki bejött, és elérte céljait. Vagyis személyekként tekintsünk magunkra, és ne elsősorban népcsoportok képviselőire. Tegyünk meg minden tőlünk telhetőt céljaink elérése érdekében, sőt próbáljuk mindig túlszárnyalni őket. De ha valaki cigányként eléri céljait, és esetleg példaértékű tagja a társadalomnak, ne feledkezzen meg cigányságáról, és vállalja föl nyíltan, mert annak missziós értéke van.
Kedden ellátogattunk a Kárpátok alapítványhoz, ahol Bata Boglárkával, az alapítvány magyarországi igazgatójával, valamint Lázár Irénnel a Szomolyai Romákért Egyesület elnökével beszélgettünk az integráció kapcsán az alapítványok múltjáról, projektjeiről, távolabbi terveiről, hogy az érdeklődők közül minél többen vehessék fel a Kárpátok alapítvánnyal a kapcsolatot.
A Kárpátok alapítvány önkéntes gyakornoki programot kínál, a következőkkel:
– idevágó munkatapasztalat átadása,
– az angol nyelvtudás használata (levelezésben, telefonon stb.),
– tapasztalatszerzés pályázatírás és projektek lebonyolítása terén,
– utazási lehetőség a programok keretein belül belföldön és külföldön,
– az önkéntes szakmai fejlődésének figyelemmel kísérése, és maximális támogatás nyújtása a szakmai fejlődés érdekében.
A Kárpátok alapítvány szervezésében ezen kívül több és más lehetőség van, például roma szervezetek és közösségek, illetve a hátrányos helyzetű tanulók esélyjavító támogatása, továbbá a legjobb vidéki kezdeményezések támogatása. E programok részletei megtalálhatók az alapítvány honlapján. (Kárpátok Alapítvány- Magyarország; www.karpatokalapitvany.hu; cfhu@cfoundation.org (Tel: [36] 516-750)
A hét talán leginteraktívabb programjának az Eger város polgármestere, Habis László által vezetett egri önkormányzat képviselő-testületi ülésének szituációs modellezése bizonyult. Ennek forgatókönyvét már egy-két nappal előbb megkaptuk észrevételezésre és a beszédek megírása érdekében. Átmenetileg a honatya bőrébe bújva mindenkinek el kellett mondani beszédét, valamint vitában reflektálni a többiek álláspontjára. A teljesen hivatalos forma még izgalmasabbá tette a szituációs játékot.
A kemény délelőtt feszültségét este Balogh Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár társaságában próbáltuk levezetni, egy kellemes egri étteremben vacsorázva, különlegesen jó egri borokat kortyolgatva. Politizáltunk is, de leginkább sztoriztattuk, hogyan is jutott el idáig.
A program záróakkordja Mirwais Janan, a Demokratikus Átalakulásért Intézet (ICDT) ösztöndíjasának közvetlen, beszélgetésnek szánt előadása volt, mely aztán mégsem lett beszélgetős jellegű. Ugyanis jó volt őt hallgatni. Egyikünk sem szívesen szakította volna félbe. Messziről jött, de itt maradt, s most már leginkább magyarnak vallja magát. Tesz az országért, az eredményesebb integrációért – például ilyen értékes és úttörő program szervezésében vesz részt, mint amilyen ez a nyári egyetem, melynek ő az egyik szervezője. Kollégájával, Varga Mártonnal sok energiát fektettek abba, hogy ennek a – remélhetőleg a jövőben szokássá váló – kezdeményezésnek sikere legyen.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

















