Horváth Gyula cigány költő Megfagyott ország című kötetét több kiadásban, sokezer példányban nyomtatták ki eddig Magyarországon. Verseiben aprólékos pontossággal ír a romák szomorú lelkiállapotáról, a magyarokkal közös útjukról, a sokarcú szerelemről, mely kisleányként fogja kezét és segíti munkájában. Rövid idő alatt sikerrel emelkedett a kortárs szépirodalom ismert alakjai közé. Tizenhat évesen publikált először az Észak-Magyarország című megyei napilapban, később rendszeresen jelentek meg művei az Élet és Irodalom és a Vigilia hasábjain, meg az akkori lapok irodalmi rovatában.
Egy miskolci cigány közösségben nőtt fel, nagyon szegény környezetben. Tízéves koráig iskolát csak kívülről látott, de miután megtanulta a betűvetést mesterségét, elvégezte az általános iskolát, és már teljesen egyedülállóként vágott gimnáziumi tanulmányainak. Annak az idősebb cigány értelmiségi generációnak lett aktív tagja, melybe Kovács József Hontalan és Choli Daróczi József tartozik. Bár Miskolcon maradt, rendszeresen elhívták olyan rendezvényekre, ahol közösen gondolkodtak a roma értelmiség felelősségéről és jövőbeli sorsáról.
Horváth Gyula a kohászatban dolgozott, a borsodi ipar megszűnésével légüres térbe került. Jelenleg is Miskolcon él családjával, munkalehetősége nincs, megbecsülést nem élvez, szegénységben alkot. Hosszabb szünet után, 2011 végére tervezi legújabb kötetét.
Portréját és egyik versének feldolgozását (Otthont, szerelmet, hazát) nézhetik meg a videoklipen.