Megbírságolták az Echo Tv-t
Félmillió forint bírságot szabott ki az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az Echo Tv-re. A panaszt a Nemzeti Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda februárban nyújtotta be a Világpanoráma című műsorban elhangzott cigányellenes, gyűlöletkeltő kijelentései miatt. A Médiatanács megállapította, hogy a mondatok sértették a roma, valamint a zsidó kisebbséghez tartozók emberi méltóságát, és a műsor alkalmas volt gyűlöletkeltésre.
Először szabott ki gyűlöletbeszéd miatt félmillió forintos bírságot a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, ekkora összeg megfizetésére kötelezte ugyanis az Echo Tv-t az egyik műsora miatt. A feljelentést a Nemzeti Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) tette februárjában. A NEKI beadványában tételesen felsorolta, hogy mit kifogásoltak a műsorban.
Ezek szerint a Világpanoráma 2011. február 11-i adásában Szaniszló Ferenc műsorvezető többek között kijelentette, hogy Magyarországon „cigányterrorizmus” folyik, a „valójában munkanélküli, ingyenélő emberszabású elveszíti emberségét, ember arcát”, majd megfogalmazta azt is, hogy „a végén valakinek, valakiknek innen menniük kell”. Szaniszló Ferenc szerint a „cigányságnak meg kell szabadulnia a liberálisok által táplált bűnös hajlamaitól”, és ha ez nem sikerül, akkor „az minden cigányra visszaszáll”. A jogvédők szerint ezen kívül a műsorvezető felvezetőjében szándékosan alkalmazta mindazokat a negatív sztereotípiákat, amelyek a romákkal kapcsolatban a társadalom tagjainak többségében élnek: a romákat „ingyenélő”, „munkakerülő”, a segélyt kocsmára költő, „bagózó”, „piáló” tömegként ábrázolta. A jogvédők szerint a műsorvezető retorikájában a hazai társadalmat tudatosan két, egymással szemben álló csoportra, cigányokra és magyarokra osztotta: a magyarok azok, akik becsületesek, dolgoznak, eltartják a „cigány ingyenélőket”, míg a „cigányok” Szaniszló szerint kampányszerűen lincselik a magyarokat. „A magyar emberek nem indulhatnak nyugodtan útnak a ti segélyetekért dolgozni, a ti segélyetekért adót fizetni, hogy ingyenélők, munkakerülők ne fenyegethessék őket lincseléssel […] És a lincselés évek óta kampányszerűen folyik a magyarok ellen.” A „magyarok” elleni lincselésveszély alátámasztására a műsorvezető felidézte az olaszliszkai eseményeket, amikor is, a műsorvezető szavaival élve „agyonvertek egy magyar pedagógust a gyermekei szeme láttára”.
A NEKI panaszában azt is hangsúlyozta, hogy a tudatosan sztereotip szóhasználat és fordulatok mellett vágóképként a műsor szerkesztői a háttérben az olaszliszkai tragikus eseményekről készült felvételeket mutattak, olyan zenei aláfestéssel, amely alkalmas volt nézők érzelmi befolyásolására, összességében a romákkal szembeni ellenérzések és indulatok fokozására. Emellett a műsorvezető szóhasználata, fordulatai arra is alkalmasak voltak, hogy azt sugallják, Magyarországon a roma kisebbség mellett a zsidóság az, amelyik megosztja a társadalmat.
A Médiahatóság hét hónapi vizsgálat után megállapította, hogy az Echo Tv megsértette a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényt. A közzétételével súlyosan sérült az emberi jogok „anyajogának”, az emberi méltóságnak az alapvető értéke, mivel a Médiatanács is úgy ítélte meg, az Echo Tv a roma kisebbség emberi mivoltának megkérdőjelezésével megsértette az emberi méltósághoz való alkotmányos alapjogot. A vizsgált műsor alkalmas volt a roma és a zsidó kisebbséggel szembeni gyűlölet felkeltésére, a kirekesztésére.
„Az alapvető emberi jogok csak a legritkább esetben korlátozhatóak, azonban a véleménynyilvánítás szabadságánál erősebb az emberi méltósághoz való jog, ez lehet egy
hatékony eszköz a gyűlöletbeszéd visszaszorítására a médiában” – véli dr. Muhi Erika, a Nemzeti Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda igazgatója. Azonban problémának tekinti a NEKI, hogy a hatóság eljárása hét hónapig húzódott, és a szankciót sem tartják komolynak. Ráadásul a műsort egy olyan nézői réteg számára készítették, amelyben az utóbbi időben megszaporodtak a gyűlölet motiválta, rasszista indíttatású bűncselekmények, megmozdulások. Egy ilyen összegű bírság azt sugallja, hogy hazánkban az emberi méltóság értéke igen csekély – olvasható a NEKI közleményében.
Az Echo Tv illetékeseit hiába próbáltuk elérni, a telefont napok óta senki sem veszi fel. A Médiatanács sajtóosztályának információi szerint az Echo Tv nem fellebbezett.

















