Borok és történetek
Farkas Róbert, a Budapest Bár zenekar vezetője

Farkas Róbert
Farkas Robi sokat látott fiatal hegedűművész. Túlzás nélkül lehet mondani, hogy bejárta a világot. Sok gyönyörű helyen volt, sok érdekes emberrel találkozott, és persze szinte mindenhol megkóstolta a jellegzetes borokat. Kíváncsi volt, melyik termőföld mire képes, ha szépen bánnak vele. Belvárosi lakásán, ahol a zenekar próbaterme is van, találkoztunk kóstolni és beszélgetni. „Mit szólnál, ha biliárdozás közben beszélgetnénk?” – kérdezte, amikor beléptem. Remek ötlet, részemről mehet. „OK, akkor nyisd az első üveg bort. És te kezdesz.”
sosinet.hu: Bizony, jó ötlet belevágni (a kóstolásba is), mert hosszú a borsor. Kérlek, hagyd elöl a hangszeredet, és legyen készenlétben néhány a felvételeitek közül is, mert ma zenéket társítunk a borok mellé. Először két különböző stílusú fehérbort fogunk összehasonlítani. Demeter Csaba 2010-es Hangáját, valamint a Matias pincészet 2008-as prémium kéknyelűjét.
FR: Érdekesnek ígérkezik, hiszen már ránézésre nagy a különbség a két ital között. A Demeter egész könnyűnek látszik, az illata barackos, virágos, nagyon könnyed, és nagyon finom. Ízlelve szinte gyümölcslé jellegű. A Matias kéknyelű homlokegyenest ellenkező. Aranysárga, mély a színe. Az illata is teljesen más, füstös, vaníliás, sok-sok szőlővel. Ez egy sűrű bor.
Közben elkezdtünk biliárdozni.
sosinet.hu: Melyik ízlik jobban?
FR: Nem tudok választani, két külön világ. Attól függ, milyen hangulatom van.
sosinet.hu: Azt mondod, két külön világ. Milyen zenékhez tudnád elképzelni a két bort?
FR: A Hangát az Akácos úthoz, mert annyira üde, akácvirágos illatú. A Matias kéknyelűt pedig egy melankolikusabb számhoz. Mondjuk A vén cigányhoz. Mindkét dalt Kollár Klemencz László énekli velünk.
Hamar véget ér a sikerszériám a biliárdasztalnál, át kell adnom a lehetőséget Robinak.
sosinet.hu: Mesélj arról, merre jártál a világban, mely tájak fogtak meg a legjobban, és persze arról, hogy milyen borokat kóstoltál.
FR: Induljunk itthonról, ugyanis nagyon hiszek a magyar termőföldben. Bármilyen gyümölcsről legyen is szó, amit itthon termesztenek, nekem az a legfinomabb, még akkor is, ha a külföldi esetleg szebb. Így vagyok a borokkal is. Gondolj bele, amióta a rendszerváltás után a borászok komolyan elkezdtek alkotni, egyre nagyobb sikereket érnek el. Ez nem véletlen. Az én itthoni kedvencem Villány és Szekszárd, a sötét, nagytestű boraikkal, de szívesen kóstolok más területekről is, más stílusú borokat is.
sosinet.hu: A külföldi kalandok előtt kóstoljunk két bort az egyik kedvenc hazai borvidékedről, Villányból. Mindkettő a Vylyan pincészeté, Kisharsány területéről. Az egyik egy küvé, vagyis házasítás, az Ördög, a másik pedig fajtabor, a Syrah. Mindkettő a szép 2008-as évjáratból. Kíváncsi vagyok, milyen más tájakkal és ízekkel tudod összehozni a kedvenc hazai termőhelyed borait.
Robi még a biliárd sikersorozatát is megszakította, hogy jobban tudjon koncentrálni a kellemes feladatra, előtte viszont, profi módon, sorra tette el a golyókat, csak úgy, beszélgetés közben.
FR: Ennek az Ördögnek nagyon szép, mély, lilás színe van, az illata is nagyon finom. Na, ez nagyon közel áll az ízlésemhez. Olyan, mint a friss kékszőlő mustja, kellőképpen lágy, sok gyümölccsel az illatában és az ízében is. Olyan „toszkánás”. Amikor ott jártam, ittam ilyen jellegű borokat. Az ottani tájak mesések, színesek, és minden Toszkánában töltött pillanat egy élmény. Az embereken is látszik, hogy boldogok, és ez árad a boraikból is. Én pedig büszke vagyok, hogy hazánkban is ilyen borok szép borok születnek, mint ez.
Nézzük a Syrah-t. Ez teljesen más karakter. Ez már kevésbé játékos, de fantasztikus illatú, ízű, és még nemigen láttam mély árnyalatú borban ilyen ragyogó, csillogó színt. Az illata karakteres, fűszeres ízében, pedig sűrű és gyümölcsös. Bordeaux-ban ittam hasonlót. Szintén magával ragadó hely, gyönyörű és méltóságteljes, de kevésbé vidám és laza, mint Toszkána. Amikor ott jártam, mindig kóstoltam valami finomat. Például Rotschildék borai mindig nagyon ízlettek. Ám, a legfinomabb, amit ott ittam, az egy Chateauneuf du Pape volt. Annak a bornak hasonló az ízvilága és a színe is, csak az sokkal gyümölcsösebb. Megemlíteném még a portugál borokat, amelyek annyira lenyűgöztek – együtt az országgal –, hogy jókora portói gyűjteményem van, édesből és szárazból egyaránt. Olykor leülök, nézegetem a palackokat, és látom magam előtt a gyönyörű tájakat, ahonnan ezek az italok származnak.
sosinet.hu: Több, mint félóra telt el a palack kinyitása óta, kóstoljuk meg ismét a Syrahot, változott-e a levegőn.
FR: Teljesen más az illata, már nem érzem benne azt az erős fűszeres illatkavalkádot, most inkább a kandírozott gyümölcs jött elő. És az ízében is teltebb és érdekesebb, mint a kibontás után.
Közben visszamegyünk a biliárdasztalhoz, ahol Robi folytatja a szép játékot.
sosinet.hu: Milyen zenéket ajánlanál a most kóstolt borokhoz?
FR: Az Ördög küvéhez el tudnám képzelni az Ördögtánc című számot, amit a Hoppá! című lemezünkön Németh Juci énekel. Hasonlóan tüzes, érdekes mindkettő. A Syrah teljesen más karakter, lenyűgöző, ahogy a kibontás után változik. Nehezebben megfejthető, és különleges az aromavilága. Ehhez egy komoly klasszikust választanék: Csajkovszkij hegedűversenyét bátran ajánlom ehhez a Syrah-hoz.
sosinet.hu: Szép párosítás, egyszer mindenképen ki fogom próbálni. Sokszor hallani a vörösborok egészségre gyakorolt kedvező hatásáról, és hogy rendszeres fogyasztásukat javasolják. Erről mit gondolsz?
FR: Ritkán iszom, akkor is inkább csak kóstolgatok. Szívesen felbontok egy érdekes üveget, de soha nem melegedek bele az ivásba. A kóstolás azért érdekes, mert az ember megtapasztalhatja, hogy mennyire sokszínűek a borok. Még egy-egy vidéken belül is. Nagyon nem értek egyet azokkal, akik például fellépés előtt isznak. Szerintem egy előadót a zene lazítsa el, ne az alkohol, és tudjon tiszta fejjel hangulatot teremteni. De ha egy nehéz nap után megkóstolok egy-két bort, akkor előtte mindenképpen kikérem Lovasi András barátom véleményét. Mondhatni, ő a Budapest Bár bortanácsadója. András elkötelezett szószólója a finom magyar boroknak, pécsi lévén elsősorban a villányi borvidéknek. Sokat tanulok tőle, és időnként szoktunk együtt kóstolni. Nekem egy-egy ilyen alkalom olyanok, mint egy érdekes bor-kurzus.
sosinet.hu: Bejártad a Földet, és rendre kóstoltál a világ borai közül. Gondolom, van olyan borral kapcsolatos sztorid, ami emlékezetes maradt. Ehhez nyitom ki utolsó párosunkat. A Merfelsz pincészet Esti csókja az egyik, a másik ugyancsak tőlük a Tűzvirág küvé. Komolyan mondom, versenyen kellene indulnod: olyan lazán rakod el a biliárdgolyókat, mint egy profi. Nem sok esélyem van.
FR: Londonban történt, hat-hét évvel ezelőtt. Egy híres színész, Jeremy Irons játszotta az egyik főszerepet a Gyertyák csonkig égnek című Márai-regény színpadi adaptációjában. Annak volt a premierje Londonban, majd a fogadás, amelyre engem és a zenekaromat hívtak játszani. A résztvevők közül szinte mindenkinek volt legalább egy Oscar-díja, mégis közvetlen és kellemes volt a hangulat, semmi feszengés. És azt is sejtem, hogy mi volt ennek az oka. Mivel Márai-regényről volt szó, a fogadáson cigányzene szólt és magyar borokat kóstolhattak a résztvevők. Az addigi legszebb évjáratú tokaji borokat kínálták, valamint más magyar területek különlegességeit. Miután játszottunk, mi is szétnéztünk, és iszogatás közben váltottunk néhány szót Jeremyvel. Jó érzés volt büszkének lenni ott és akkor a hungarikumként ismert és elismert zenénkre, valamint a gyönyörű borainkra.
sosinet.hu: Most viszont lássuk, milyennek tartod ezeket a borokat, a Tűzvirágot és az Esti csókot. Közben hallgassunk tőletek néhány számot, és próbáld eldönteni, hogy a két bor közül melyik illik inkább a Budapest Bár stílushoz.
FR: Mindkettő nagyon finom. A Tűzvirág fiatalos, krémes, olyan, mint egy feketebogyós gyümölcsökből készült sűrű turmix, sok-sok szamócával. Ebbe a borba inkább bele lehet harapni, minthogy kortyolni. Az Esti csók egy teljesen más karakter. Kicsit komolyabb stílusú, olyan, mint a friss gyümölcsesszencia. Ennél nehezebben tudok választani, hogy mire hasonlít, de ez is nagyon gyümölcsös, csak mélyebben. A bordeaux-i kóstolásaim emlékeit idézi. Tudod mit? A bohém Tűzvirághoz az Este fess a pesti nőt játszanám, és ajánlanám szívesen az első albumunkról, Rutkai Borival, az Esti csókhoz pedig a lelket kicsit megtépő, érzelmes Holnap című számot, Németh Juci előadásában. Jaj, belőttem a feketét! Te nyertél…

















