Folytatódik a roma orvosképzés
Dr. Rosivall László, a Semmelweis Egyetem Kórélettani Intézetének igazgatója néhány éve álmodta meg a programot, melynek célja, hogy a hátrányos helyzetű, de eltökélt és ambiciózus fiatal romák megkapják életük nagy lehetőségét. Orvosok lehetnek, majd az egyetem, a szakvizsgák után segíthetik a kistelepüléseken nehéz körülmények között élő romákat és nem romákat, akik ma nem jutnak megfelelő ellátáshoz. Ezzel óriási hiányt töltenének be a hazai egészségügyben, ugyanakkor roma értelmiségiként példaértékűek lehetnek az egész társadalom számára.
A Semmelweis Egyetemen 2009-re már bizonyossá vált, hogy megvalósul a cigány orvosképzési program, és 2011-ben el is kezdődött. Az előadás-sorozat célja, hogy pótolja azokat az ismereteket, melyeket a fiatalok hátrányos helyzetük miatt nem tudtak megszerezni. A program ideje alatt egész napos előadásokkal telnek a hétvégék. A hallgatók tizenöt héten keresztül főként kémiai, biológiai, anatómiai és angol nyelvi felkészítésben részesülnek. Esténként közös programokon vesznek részt: színház, mozi stb. A leadott anyagot hétről hétre számon kérik. A nagyon intenzív kurzus végére érve valamennyi hallgató készen áll orvosegyetemi tanulmányaira a választott szakon.
A jelenleg is tartó, 2012-es képzést megelőző meghallgatáson dr. Rosivall László kemény, és eltántorító dolgokat is mondott a hallgatóknak, persze csakis azért, hogy minden jelentkező jól gondolja át, mit vállal, és kizárólag a legelszántabbak vágjanak bele a programba. Emlékeztette őket, hogy évtizedes szakadatlan tanulás vár rájuk, és utána jön még a java. Hiszen kistelepüléseken – vagyis „szükségterületeken” – kell orvosként segíteni azokat a hátrányos helyzetű, főként roma embereket, akiknek nagyon nagy szükségük a megfelelő egészségügyi ellátásra, s a minimálbérnél nem sokkal több pénzért. A professzor hozzátette, ez egyesek számára eltántorító lehet, mások viszont kivételes lehetőségnek, sőt életcélnak érzik, hogy valóban rászoruló embereken segíthetnek. Akik így éreznek, azok kezdjék el járni ezt a sok-sok nehézséggel és lemondással járó utat – tette hozzá dr. Rosivall László, aki a program célját a következőképpen foglalja össze: „Olyan cigány értelmiségiek felnevelése, akik a saját környezetükben köztiszteletben részesülve, a foglalkozásuknál és tanultságuknál fogva automatikusan kiemelkedő szerepet játszanak majd a cigány kisebbség integrálódásában, felemelkedésében.”
Kalányos Richárd már a nehéz és lemondásokkal teli út egy lényeges szakaszát járja. Sikeresen elvégezte a kurzust, és megkezdte tanulmányait az orvosi egyetemen. Richárd meglátogatta a 2012-es programot most kezdő hallgatókat, hogy elmondja tapasztalatait, és hogy kitartásra buzdítsa őket. Richárd sebésznek készül, de tanulmányai mellett már most ápolóként dolgozik. Elmondta, hogy két életcélja van. Először is, hogy egyszer majd orvos legyen. A második – mely szintén nagyon fontos számára –: személyesen járuljon hozzá ahhoz, hogy egyszer valamennyi cigány büszkén vállalja a cigányságát, és nem csak azt, hogy magyar. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a minél több értelmiségi cigány legyen, akikre az egész társadalom felnézhet valamiért, és ez bele is kerüljön a köztudatba.
„Fontos hogy sem ti, sem azok, akik tudomást szereznek erről a programról, ne tekintsék ezt igazságtalan előnynek. Hiszen aki bejut az orvosira, és elvégzi a tanulmányait, kamatostul adja vissza a társadalomnak ezt az egészet – mondta tanácsként az orvostanhallgató fiatalember a programot most kezdőknek. – Hiszen valamennyiünk célja ezzel a programmal, hogy másoknak segítsünk, olyan embereknek, akik nagy rászorulnak az orvosi ellátásra, és hogy egész társadalom, de legfőképpen a romaság számára pozitív és követendő példát
állítsunk.

















