Robbantottak a Snétberger-növendékek a MüPában
Snétberger Ferenc a zene misszionáriusa. Ezt mondta egyik növendéke a Művészetek Palotájában adott nagyszabású gálakoncert után. A nemzetközi szinten elismert gitárvirtuóz valóban missziónak tekinti, hogy a honi zeneművészetet az utánpótlás nevelésével gazdagítsa. Rengeteg erőfeszítést követelő, véget nem érő út ez, ahol csak a mérföldköveknél van némi pihenő.
Ilyen jelentős mérföldkő volt a Müpában adott gálakoncert. Menjünk vissza egy kicsit az időben, és nézzük meg, milyen út vezetett ide, a mesternek és tanítványainak. A szűrővizsgákon kiválasztott, tehetséges diákok nyáron Felsőörsön tanulhatnak hat héten át, majd ősszel és tavasszal további 3-3 hetes zenei kurzusokon. Emellett a központban további 12 hetes oktatás zajlik, leginkább angol nyelvből, és roma kultúraismereti tárgyakból.
A zenei szakokat elismert művészek és tanárok oktatják, a teljesség igénye nélkül: Snétberger Ferenc, László Attila, Lukács Miklós, Farkas Rózsa, Oláh Tzumó Árpád, Rozsnyói Péter, Barcza Horváth József, ifj. Balázs János. Az órák és képzések keretében változatos zenei stílusokban oktatták a növendékeket, a könnyűzene különböző válfajaitól a klasszikus zenéig. A hallgatóknak a kurzusok után rengeteg időt kellett egyéni gyakorlással tölteniük, hogy felkészüljenek a következő foglalkozásra. Szabadidejük szinte alig volt, vagy órán voltak, vagy gyakoroltak, vagy próbáltak. Mégis valamennyien azt tapasztalták, a kőkemény munkával töltött időszak nagyon jó hangulatban zajlott. A tanárok és a kivételes tehetségek közös munkája meghozta a gyümölcsét, ugyanis a gyerekek tökéletes felkészültséget mutattak a gálán, 2012. március 31-én. Egyáltalán nem túlzás, hogy elkápráztatták a Művészetek Palotájának közönségét. Nagyon színes volt a zenei paletta, megszámlálhatatlan közismert, nagynevű szerző műveit tolmácsolták, de igazán különlegessé a koncertet az tette, hogy nem ritkán saját szerzemények is elhangzottak a növendékektől. A közönség nagy ovációval díjazta a világszínvonalú hangversenyt.
Snétberger Ferenc a koncert után összegezte a gálán bemutatott programot, beszélt az elmúlt időszakról, a közös élményekről, és a sikeren felbuzdulva foglalkozott a jövőbeni tervekkel is. Szavainak jelentős része köszönet a munkatársaknak. És mivel a mester volt a motor, de ez az iskola csapatmunkával teremtette meg a koncertképes zenei minőséget, gondolatait rövidítés nélkül adjuk közre.
Snétberger Ferenc:
Kedves mindenki! Mindenkinek köszönöm ezt a koncertet.
Kedves diákok! Éreztétek a súlyát, őszintén drukkoltatok minden társatoknak, pedig pontosan tudjátok, hogy ki hol tart a zenében. Ehhez hasonlót még nem értem meg. Legyetek mindig szerények, és továbbra is jó emberek. Sokáig nem hittem, hogy ilyen jól fog sikerülni, végül mindenki nagyon összeszedte magát, fantasztikusan játszottatok. És akik nem játszhattak, rájuk ugyanolyan büszke vagyok, mert egy évig ők is kitartóan dolgoztak. Aki most nem léphetett fel, ne vegye a lelkére, még nem tart ott. Engem is értek kudarcok a pályám során, tudom jól, hogy vannak ezek a dolgok. Akinek csak lehet, segítek abban, hogy az iskolában tudjon még maradni, és ő is elérje azt, amit a többiek.
Micsoda munka volt ez az egy év! Sokat feladtam saját életemből, karrieremből, de mégis úgy érzem, mindenért kárpótol ez az iskola. Nagyon sok erőt, energiát adott, nagyon megváltoztatta az életemet.
Nagyon sok pluszt adtak a tanáraink mindehhez. Nagyon köszönöm a munkátokat, a sok zenekari órát, a diákokkal való törődést, biztatást. Külön köszönöm: Tzumo Árpi, Rozsonyi Peti, Toni, Lakatos Gyuri és Balázs János tanár urak segítségét, akik a zenekarokkal annyit foglalkoztak, hogy végül összeálltak a számok. Lamm Dávidnak és Tóth Mátyásnak, akik Attila és az én távollétemben foglalkoztak a diákokkal. Hálás köszönet Farkas Rózsikának, László Attilának és Barcza Horváth Józsefnek. Nagyon köszönöm a koncerten való közreműködéseteket. És nagyon köszönöm a többi tanárunknak, akik nem léptek fel, de aki meghallgatja a diákokat, az tudja, mennyit dolgoztatok. Nagy Editnek, Vámos Péternek, Kovács Péternek, Lukács Miklósnak, Mohay Andrásnak, Lantos Zolinak, Hajas Szilárdnak, Demel Eszternek és Neumann Balázsnak. Köszönöm Junghaus Tímeának, Pőcze Zsuzsának, Szabó Gabinak, Torkos Dórának, Szalai Eszternek, Irénkének, Michaelnek, Fazekas Lászlónak, Arató Ferencnek, Uher Bertalannak, Gyurik Pálnak, hogy mennyi egyéb fontos dologra tanították a diákokat.
Köszönöm minden mentornak, hogy az év során annyit foglalkozott minden növendékkel. Köszönöm, hogy mindenben számíthattak rátok, hogy az elbizonytalanodott diákokat is sikerült megtartanunk. Köszönöm az animátoroknak, hogy a tizenkét hétben tanultatok a gyerekekkel, játszottatok velük, mostátok, vasaltátok a ruháikat, ha kellett, vigasztaltátok őket. Egy kicsit a családjukat pótoltátok. Köszönöm Tromposch Julinak, hogy mindezek mögött áll, ha kell, hegyeket hord el, úgy mint Zoli bácsi. Zoli, köszönöm hogy megálmodtad ezt a koncertet, hogy végigvitted és hogy ennyi mindent teszel az iskoláért. Külön köszönöm Kőműves Juditnak.
Az egész az iskolánk közös sikere. Mindenki benne van. Nehéz szavakkal leírni mindazt, amit érzek, túlnő minden elképzelésen, ezt folytatni kell!
* * *
Mi pedig a sosinet.hu nevében gratulálunk Snétberger Ferencnek, a fantasztikus tehetségű hallgatóknak, és mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy egy ilyen kezdeményezés létrejött. Mert ez a megvalósult koncert Snétberger Ferenc küldetésének még csak a kezdete.
Felhívjuk mindazok figyelmét, akik szívesen tanulnának a zenei élet krémjétől egy nagyszerű közegben, hogy a Snétberger Zenei Tehetség Központ folyamatosan várja a dzsesszre, a világzenére és a klasszikus zenére is nyitott, hangszeren már játszó fiatalok jelentkezését. A felvételivel kapcsolatos minden információ megtalálható a www.snetbergerkozpont.hu oldalon.

















