Európai roma integrációs program indult Tarnabodon
Nyolc országot érintő roma integrációs programot koordinál a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) az Európai Unió támogatásával. A referenciatelepülésének tekintett Tarnabod elektronikai bontóüzemébe látogattunk el.
A PAIRS (Effective Programmes for the Active Integration/Inclusion of the Roma in South-East Europe) programban azokat a jól bevált gyakorlatokat, módszereket gyűjtik össze, amelyek működőképesek és hatékonyak a romák integrációjában, felzárkóztatásában. A résztvevő civil és állami szervezetek célja, hogy javaslatokat fogalmazzanak meg a következő uniós költségvetés hatékony felhasználására – olvasható a Szeretetszolgálat weboldalán.
Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a PAIRS program nemzetközi nyitókonferenciáján kifejtette: “Nem igaz, hogy a cigány emberek nem szeretnek dolgozni! Sorban állnak a munkáért. Amikor elindítottuk az elektronikus hulladékot feldolgozó üzemet Tarnabodon, 30 munkahelyre százhúszan jelentkeztek. Tarnabodon sokáig kellene keresni, hogy találjunk olyan embert, aki nem akar dolgozni. Persze mindig lesznek olyan emberek, akik a margón kívül élnek, de ha mindig csak őket mutatjuk meg, akkor a többség azt hiszi, hogy csak ők léteznek” – utalt a média és a döntéshozók felelősségére. “Itt az emberek száz kilométert is megtesznek naponta, hogy eljárjanak dolgozni” – folytatta. “Hajnalban kelnek, hogy munkába induljanak. A magyarországi cigányok ki vannak éhezve a munkára. Szeretnének jó apák, jó anyák lenni, szeretnék szép ruhába öltöztetni a gyerekeket, és nyaralni vinni őket, ugyanúgy, mint bárki más”.
Vecsei Miklós szerint a projekt másik fontos eleme, hogy a szociális területen dolgozó szakemberek egymás programjait megismerve a terepen tanulhatnak egymástól. Az egyik ilyen jó példa lehet a Tarnabodon működő elektronikus hulladékot feldolgozó üzem, amelyet a helyszínen ismerhettek meg a szakmai előadásokat követően a szakemberek.
Tarnabodon már egy évtizede folytat integrációs tevékenységet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A program a Befogadó falu projekttel kezdődött, amelynek keretében hajléktalan családok telepedtek le a községben. Azóta játszóház, tanoda, elektronikai bontóüzem létesült a településen, és a Máltai Szeretetszolgálat működteti a falu óvodáját és iskoláját is.

















